[ HAS 2.509,000 ] [ GRAM ALTIN 2.512,500 ] [ BİLEZİK 2.343,500 ] [ ÇEYREK 4.160,000 ] [ YARIM 8.315,000 ] [ TAM 16.505,000 ] [ GREMSE 40.970,000 ] [ ATA LİRA 16.930,000 ] [ GÜMÜŞ TL 33,100 ] [ 1 GRAM 2.534,000 ] [ 22 AYAR 2.292,000 ] [ XAU/USD 2.415,000 ] [ USD/TRY 32,196 ] [ EURO/TRY 35,001 ] [ EUR/USD 1,088 ] [ USD/KG 77.710,000 ] [ EUR/KG 71.630,000 ] [ XAG/USD 1.044,000 ] [ GÜMÜŞ ONS 31,450 ]

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

ANASAYFA / DUYURU VE HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Erdoğan:


Hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hem faiz hem de asgari ücret konusunda yeni açıklamalar geldi.

Hafta sonu birçok etkinlikte yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevde kaldığı sürece faizi düşürmeye devam edeceğini söyledi ve faiz konusunda şu ifadeleri kullandı:

Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece, faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecektir. Kimse bize bu konuda akıl vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim devlet bankalarından kredi talebinde bulunsun. Onları biz faize ezdirmeyeceğiz. Yatırım yüksek faizle olmaz. Onun için düşük faiz. Başbakanlığım döneminde biz enflasyonu %6,4'e düşürmüştük. Faizi de %4,6 ya indirdik. Bunu biz yaptık. Yarın da Allah'ın izniyle bu gidişi biz düze çıkaracağız.

"İnsanlarımızın gelirlerini yeni fiyat seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz"

Enflasyondaki yükselişin Avrupa ve ABD kadar hissedilmediğini belirten Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

En büyük sorunumuz geçtiğimiz Aralık ayından itibaren malum yükselişe geçen enflasyonun, insanlarımızın günlük hayatında yol açtığı sıkıntılardır. Yüksek enflasyon tüm dünyanın sorunudur. Avrupa ve ABD'de yaşayan yakınlarınıza telefon açıp enflasyonun yansımalarını sorun. Gerçek tabloyu onlar size anlatacaktır.

Ülkemizin farkı, bu tür tartışmaların yerli ve milli anlayıştan uzak şekilde, ideolojik saplantıların ürünü argümanlarla yürütülmesidir. İnsanlarımızın refah düzeylerinde yaşanan kayıpları en iyi biz biliyoruz. Bunu telafi edecek tedbirleri de yine biz alıyoruz. Kardeşlerim, ülkemizin ve milletimizin hiçbir meselesinde olmadığı gibi hayat pahalılığı hususunda da gözümüzü gerçeklere kapatmadık. Kapatmayız. Burada önemli olan ülkemiz ve milletimizin meselesini yapıcı yaklaşımla, yük paylaşan bir anlayışla tartışma erdemini ortaya koyabilmektir. Maalesef bu erdemden yoksun belli kesimler milletimizi karamsarlığa sürükleme gayesiyle pireyi deve yaparak ortalığı yaygaraya vermek için çalışıyor. Birileri de bu puslu havayı fırsat bilerek hak ettiğinin çok ötesinde kazançlar sağlama, hatta resmen devleti ve milleti soyma peşine düşüyor. Ne yaygaracılara ne fırsatçılara meydanı bırakmadık. İnsanlarımızın gelirlerini yeni fiyat seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz.

Türkiye’nin Avrupa gibi kötü bir kış geçirmeyeceğini belirten Erdoğan, hazırlıkların tamamlandığını söyledi

Şu anda Avrupa'da herkes tutuşmuş vaziyette, Acaba bu kış nasıl geçecek? diyorlar. Elhamdülillah, biz bütün hazırlıklarımızı yaptık ve bütün hazırlıklarımızla beraber, milletimize doğal gazını da kömürünü de her şeyini hazırlamış vaziyetteyiz. Derdimiz şu anda, daha uygun fiyatlarla biz vatandaşımıza bu doğal gazı nasıl ulaştıracağız, bunun gayreti içerisindeyiz. Ama şunu bilmenizi istiyorum: AK Parti iktidarı zulme rıza göstermez. Zulmedilmesini asla istemez ve derdimiz şu an itibarıyla inşallah aralık ayındaki yapılacak olan yeni değerlendirmelerle de asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yoksulluğun Allah'ın izniyle olmayacağı bir Türkiye'yi biz hallederiz. Bunu biz yaparız. Şu an itibarıyla onun hazırlığı içindeyiz.

Şu anda Avrupa'da herkes tutuşmuş vaziyette, 'Acaba bu kış nasıl geçecek?' Elhamdülillah, biz bütün hazırlıklarımızı yaptık ve bütün hazırlıklarımızla beraber, elhamdülillah, milletimize doğal gazını da kömürünü de her şeyini hazırlamış vaziyetteyiz. Derdimiz şu anda, daha uygun fiyatlarla biz vatandaşımıza bu doğal gazı nasıl ulaştıracağız, bunun gayreti içerisindeyiz. Ama şunu bilmenizi istiyorum: AK Parti iktidarı zulme rıza göstermez. Zulmedilmesini asla istemez ve derdimiz şu an itibarıyla inşallah aralık ayındaki yapılacak olan yeni değerlendirmelerle de asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yoksulluğun Allah'ın izniyle olmayacağı bir Türkiye'yi biz hallederiz. Bunu biz yaparız. Şu an itibarıyla onun hazırlığı içindeyiz.

Asgari ücret açıklaması

Daha önceki konuşmalarında olduğu gibi son konuşmasında da vatandaşı mağdur etmeyeceklerini ifade eden Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

Şu an itibariyle inşallah Aralık ayındaki yapılacak olan yeni değerlendirmelerle de asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yoksulluğun Allah’ın izniyle olmayacağı bir Türkiye’yi biz yapacağız, bunu biz yaparız. Şu an onun hazırlığı içindeyiz.

Bakan Nebati'den de açıklamalar geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de hafta sonu açıklamalarda bulundu. Kur Korumalı Mevduatın 2023 sonuna kadar uzatılacağını belirtti. Faizin enflasyonun üzerinde olması gerektiği öğretisini de reddettiklerini belirten Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Bize bir şey öğretildi; faiz enflasyonun üstünde olması lazım. Biz bu öğretiyi reddediyoruz. Dünya kendisi uygulamıyor ama diyor ki siz uygulayın. Merkez bankalarının faiz artırımları enflasyonun üzerinde bir faiz artışı değil. Makas neden bu kadar geniş? Biz paradigma değiştirdik; Türkiye ekonomi modeli dedik. Bu tasarım bir model değişikliğidir. Biz bu sancılı süreci dışarıdan gelen savaş baskısı ile şiddetli hissettik ve makas açıldı. Orta gelir tuzağından kurtulacağız ve bir denge sağlanacak. Cumhurbaşkanımız ifade ettiler, faiz tek haneye inecek. Adımlar atılacak. Hükümetimizin birinci önceliği enflasyon. Enflasyon herkesi ilgilendiriyor.

"Asgari ücret artışı enflasyonun üzerinde olacak"

2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak.

Yazar: Necdet Erginsoy

TÜM HAKLARI SAKLIDIR - 2021 - MAYDA GOLD