[ HAS 1.367,134 ] [ GRAM 1.367,134 ] [ 22 AYAR 1.279,637 ] [ 14 AYAR 820,280 ] [ ÇEYREK 2.290,170 ] [ YARIM 4.604,610 ] [ TAM 9.134,060 ] [ GREMSE 22.797,190 ] [ ATA 9.401,730 ] [ GÜMÜŞ 16,798 ] [ ONS 1.943,800 ] [ USD/TRY 20,915 ] [ EUR/TRY 22,382 ] [ EUR/USD 1,071 ] [ ALTIN 1.943,800 ] [ GÜMÜŞ 23,260 ]

Fed kararı, Putin'in seferberliği, konut satışları – Piyasalarda neler oluyor?

ANASAYFA / DUYURU VE HABERLER

Fed kararı, Putin'in seferberliği, konut satışları – Piyasalarda neler oluyor?

Fed kararı, Putin'in seferberliği, konut satışları – Piyasalarda neler oluyor?


Yazar – Geoffrey Smith


– Fed, ABD faiz oranlarını yeniden yükseltmeye hazırlanıyor – ama ne kadar? Vladimir Putin, Ukrayna'daki savaşı için 300.000 yedek asker çağırarak nükleer kılıcını salladı ve doların ve Avrupa’da gaz fiyatlarının yeniden yükselmesine neden oldu. Mevcut konut satışları açıklanacak ve ev üreticisi Lennar üç aylık kazanç raporunu sunacak. İngiltere’de Başbakan Liz Truss yeni bir enerji yardım paketi hazırlıyor ve küresel petrol talebine ilişkin endişeler artarken ABD hükümeti haftalık petrol stokları raporunu paylaşacak.


İşte 21 Eylül Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:


1. Fed'de Karar Günü


Fed, ABD’de faiz oranlarını tekrar artırmaya hazırlanırken piyasa geçen sefer olduğu gibi 75 baz puanlık (bp) mı yoksa tam puanlık bir artış mı bekleyeceği konusunda bölünmüş durumda. Ağustos ayında ABD'de enflasyonda yaşanan yukarı yönlü bir başka sürpriz, bazı analistleri ikincisine yöneltti ancak ortak öngörü hâlâ – hemen hemen – 75 bp yönünde.


Muhtemelen daha da önemlisi, Fed'in “noktasal grafik” olarak adlandırılan ve politika yapıcıların önümüzdeki birkaç yıl içinde faiz oranlarının nerede olmasını beklediğini gösteren haritası olacak. Bu, merkez bankasının faiz oranlarının ne kadar artması ve enflasyon karşısında zafer ilan edilmeden önce ne kadar süre yüksek kalması gerektiğini düşündüğü hakkında bir sinyal verebilir. Kısa vadeli faiz oranı vadeli işlemleri, gelecek yıl %4,25 ile %4,5 arasında, yani bugünkünden yaklaşık 2 puan daha yüksek bir zirveye işaret ediyor.


Fed’in kararı her zamanki gibi TSİ 21.00’de açıklanacak ve Başkan Jerome Powell'ın basın toplantısı yarım saat sonra gerçekleşecek.


2. Putin kısmi seferberlikle çıtayı yükseltti


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü ülkenin 2 milyon kişilik askeri rezervinin kısmen seferber edildiğini ilan edip Ukrayna'nın şu anda Rus işgali altında olan bölgelerini ilhak etme niyetini teyit ederek Batı'yı şaşırttı.


Putin seferberliğin daha önce silahlı kuvvetlerde görev yapmış ve ilgili deneyim ve eğitime sahip olanlarla sınırlı olacağını söyledi. Savunma Bakanı Sergei Shoigu daha sonra televizyonda yaptığı bir konuşmada bunun sadece 300.000 kişiyi etkileyeceğini ifade etti.


Bu hamle Kremlin için büyük bir değişime işaret ediyor ve Ukrayna'daki savaş alanında yaşanan son yenilgilere ve Avrupa gaz fiyatları düştükçe Avrupa enerji piyasaları üzerindeki nüfuzunun azalabileceğine dair işaretlere bir yanıt olarak görülebilir.


3. Hisse senetleri yükselişle açılacak; konut satış verileri ile Gap'in işten çıkarma aksiyonu bekleniyor


ABD borsaları Rusya'yla ilgili gelişmelere rağmen hafif bir yükselişle açılmaya hazırlanıyor ancak Fed kararı öncesinde esasen bir bekleme modunda.


Dow Jones vadeli işlemleri 70 puan artarken S&P 500 vadeli işlemleri %0,2 arttı ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri büyük ölçüde yatay seyretti. Üç gösterge endeksinin her biri Salı günü Fed’le ilgili endişeler nedeniyle %1 civarında değer kaybetmişti.


İlgi çekmesi muhtemel hisseler arasında; Ağustos ayına ait mevcut konut satışları verileriyle aynı gün sonuçlarını açıklayacak olan ev üreticisi Lennar (NYSE:LEN) yer alıyor. General Mills (NYSE:GIS) de rapor sunacak. Ayrıca Wall Street Journal'ın haberine göre 500 kurumsal çalışanını işten çıkaracak olan Gap (NYSE:GPS) de ilgi çekebilir.


4. İngiltere’nin enerji kurtarma paketi ve Uniper'in kamulaştırılması


İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, işletmelerin önümüzdeki kış boyunca enerji faturalarına yardımcı olacak bir yardım paketi açıkladı. Paket, elektrik ve gaz fiyatlarını altı ay boyunca mevcut spot piyasa fiyatının yaklaşık yarısı ile sınırlayacak. Sonrasında da daha seçici bir yardım programı uygulanacak.


Tahmini maliyeti 40 milyar sterlin (45,5 milyar dolar) olan bu program, Truss tarafından enerji kriziyle başa çıkmak için açıklanan ikinci büyük mali paket. Daha önce paylaşılan ve yüksek faiz maliyetleri nedeniyle kamu borçlanmasında büyük bir artış olduğunu gösteren verilerin etkisiyle sterlin, son 37 yılın en düşük seviyesine geriledi.


Avrupa'nın enerji krizi bu arada Almanya'da bir kurban daha aldı ve federal hükümet, Rus tedarikinin kesilmesi nedeniyle mali durumu bozulan, ülkenin en büyük gaz tedarikçisi Uniper'i (ETR:UN01) kamulaştırmayı kabul etti.


Öte yandan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, AB'den, işletmelerin kışı atlatmalarına yardımcı olmak için devlet yardımı kurallarında planlanan bir esnemeyi öne çekmesini istedi.


5. Petrol, Putin faktörüyle yükseliyor; EIA verileri bekleniyor


Putin'in konuşmasının ardından piyasanın daha yüksek bir jeopolitik risk primini fiyatlamaya başlamasıyla ham petrol fiyatları hızla yükseldi.


ABD ham petrol %2,4 artışla 85,95 dolar, Brent ise %2,3 artışla 92,74 dolar seviyesinde işlem gördü.


Nükleerle ilgili gelişmeler bir yana günün en önemli gündem maddesi, ham petrol stoklarında 2,16 milyon varillik bir artışın beklendiği geçen haftaya ait ABD stok verileri. Salı günü açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü verileri ise 1 milyon varilin biraz üzerinde bir artış göstererek beklentilerin altında kaldı. 

TÜM HAKLARI SAKLIDIR - 2021 - MAYDA GOLD